legwan zielony

Turtle
Cat
Wolf
Spider
Unicorn
Ghost
Demon
Eagle
Furious Force
Elite
Bag of gold
Barrel of Gold
Cart of Gold
Vault of Gold
Tower of Gold
Mountain of Gold
Halloween 2022
CoolCat
Valentines Day 2022
Xmas2021
Halloween2021
Summer 2021
Xmas2020
Halloween2020
Email Confirmed
KOGA Monster
AdventureBox
Easter2020
Go visit www.creygames.com
Follow Instagram kogama_official
Valentines Day
Xmas2019
BLACK 2019
Halloween2019
April Fools 2019
Rainbow Revel 2019
Cake Appreciation 2019
Masquerade 2019
Friendship Celebration 2019
Lunar New Year 2019
Frost Festival 2018
Halloween2017
Michal
Duo Member
Android
Game Of The Week
Fishy Joe
Monkey Badge
Joined KoGaMa on February 12, 2017
legwan zielony earned a new badge Halloween 20223 years ago
1
legwan zielony earned a new badge CoolCat3 years ago
legwan zielony earned a new badge Xmas20213 years ago
legwan zielony earned a new badge Summer 20214 years ago
legwan zielony earned a new badge Xmas20204 years ago
legwan zielony earned a new badge Halloween20204 years ago
legwan zielony earned a new badge KOGA Monster4 years ago
legwan zielony earned a new badge Michal5 years ago
legwan zielony earned a new badge AdventureBox5 years ago
legwan zielony earned a new badge Game Of The Week5 years ago

Bio

Główne konto: _-Capitan-Xanarchy-_
Legwan zielony (Iguana iguana) – gatunek dużej, nadrzewnej, roślinożernej jaszczurki pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. Ma szeroki zasięg występowania od południowej Brazylii i Paragwaju do Meksyku i Wysp Karaibskich, w USA zdziczałe populacje notuje się na południu Florydy (w tym Florida Keys), Hawajach i w dolinie Rio Grande w Teksasie.

Jest roślinożercą, co wiąże się z adaptacjami osmoregulacji. Dorasta zwykle 1,5 m długości, aczkolwiek kilka osobników osiągnęło ponad 2 m, ważąc ponad 20 kg.

Często spotykany jako zwierzę domowe z powodu spokojnego usposobienia i jaskrawych barw, może wymagać troskliwej opieki. Wymagania przestrzenne i potrzeba specjalnego oświetlenia i ogrzewania mogą stanowić wyzwanie dla początkującego hodowcy.
Legwan zielony zwykle osiąga 1,5 m długości od głowy do ogona. Niektóre zmierzone osobniki mierzyły ponad 2 m, ważąc ponad 20 kg[5]. Przeciętnie jednak dorosły zauropsyd waży 1,304 kg, osobnik młody – 267 g, a świeżo wykluty – 37,5 g[11].

Pomimo swej nazwy legwany zielone mają różne barwy. Na południu swego zasięgu występowania, np. w Peru, są niebieskawe z grubymi czarnymi znaczeniami[12]. Na wyspach takich, jak Bonaire, Curaçao, Aruba i Grenada przybierają barwy od zieleni do lawendy, czerni, a nawet różu[5][12]. Osobniki z zachodu Kostaryki są czerwone, zaś te z północy, jak z Meksyku, cechują się pomarańczowym ubarwieniem[5][12]. Młodociane z Salwadoru często w niemowlęctwie są jaskrawoniebieskie, a z wiekiem tracą ten kolor[5].


Samiec legwana zielonego z kolcami i fałdem skórnym na podgardlu
Grzbiet i ogon legwana zielonego pokrywa rząd kolców służących do ochrony przed drapieżnikami[12]. Może on używać swego biczowatego ogona do wymierzania bolesnych ciosów. Jak wiele innych jaszczurek, chwycony za ogon odrzuca go, a łuskonośny może uciec. Potrafi zregenerować ogon[13]. Legwany wykształciły fałd skórny na podgardlu pomocny w termoregulacji[14]. Odgrywa też rolę w zalotach i zmaganiach terytorialnych[5][12][15].

Legwan zielony ma wzrok pozwalający na postrzeganie kształtów i ruchu z dużej odległości[16]. Mając niewielką liczbę pręcików, kiepsko widzą w słabym oświetleniu. Z drugiej strony posiadają komórki zwane „podwójnymi czopkami”, zapewniające ostre widzenie barwne i umożliwiające zwierzęciu dostrzeganie ultrafioletu[16]. Jest to bardzo użyteczne podczas wygrzewania się na słońcu, osobnik rozpoznaje dzięki temu, że otrzymuje odpowiednią ilość promieniowania UVA i UVB, dzięki którym wytwarza „witaminę D”[5][17].

Gad ma też narząd światłoczuły na szczycie głowy, tak zwane oko ciemieniowe. Odróżnia go to od większości jaszczurek, które utraciły ten narząd[16]. Nie pełni on jednak funkcji analogicznej do normalnych oczu, występuje w nim tylko szczątkowa siatkówka czy soczewka, nie tworzy ono obrazów[16]. Odczuwa jednak zmiany oświetlenia i potrafi wyczuć ruch[16]. Służy legwanowi w razie tropienia przez drapieżnika z góry[16].

Bardzo ostre zęby legwana zielonego nadają się do szatkowania liści, mogą również przeciąć ludzką skórę[5]. Szerokie i płaskie, ząbkowane na krawędzi, przypominają kształtem liść. Ich podobieństwo do zębów jednego z pierwszych odkrytych dinozaurów zaowocowało nadaniem mu nazwy Iguanodon, co oznacza „ząb legwana”, jak również błędnym przekonaniem, że przypominał on wielkiego legwana[18]. Zęby leżą w głębi jamy gębowej (a nie na brzegach kości, jak u człowieka), dlatego w przypadku mniejszych osobników trudno je dostrzec[15].


W Parku Narodowym Palo Verde w Kostaryce
W znacznym stopniu składająca się z roślin dieta wiąże się z problemem osmoregulacji. Pokarm roślinny zawiera dużo potasu, a będąc mniej pożywnym przy takiej samej masie, musi byś spożywany w ilościach większych, niż pokarm zwierzęcy, by sprostać zapotrzebowaniu metabolizmu. Niezdolne do produkcji płynnego moczu o stężeniu większym, niż płyny ustrojowe, podobnie jak ptaki jaszczurki te pozbywają się kationów i azotowych produktów przemiany materii, syntetyzując sole kwasu moczowego usuwane przez gruczoł solny. W rezultacie gatunek ten rozwinął boczny gruczoł nosowy uzupełniający wydalanie soli w nerkach w postaci chlorków sodu i potasu[19].

Legwany zielone z Gwatemali i południowego Meksyku w większości noszą niewielkie rogi na pyskach pomiędzy oczami i nozdrzami zewnętrznymi, podczas gdy inne ich nie mają[12]. Przyrodnicy nieraz klasyfikują je jako odrębny podgatunek Iguana iguana rhinolopha. Nie jest on jednak pewny zgodnie z badaniami DNA mitochondrialnego, poza tym podobne twory na nosie pojawiają się losowo w innych populacjach, a noszące je jaszczurki rozmnażają się swobodnie z osobnikami nie posiadającymi tej cechy[5][12].
Zrucham Ci Matkę xD